Výrobky

Mám malý sad

Jste šťastným majitelem velkého pozemku a rádi byste jej zužitkovali. Rádi byste založili ovocný sad. Je třeba vše důkladně naplánovat s dostatečným předstihem, než si plánujete ovoce sklízet. Musí být brán ohled na charakter pozemku, půdní podmínky a velikost stromů, které chcete vysadit. Velké stromy jako jsou jabloně, hrušky, třešně nebo švestky potřebují ke svému růstu dostatek místa. Pro tyto stromy musíte počítat se zabráním místa v rozloze 7-9 m2. Menší nebo zakrslé formy stromů potřebují pro svůj růst plochu o rozloze 3-4 m2. Pro pěstování meruněk si vystačíte s místem o rozloze 5 m2.

louka

Před vlastním vysázením stromků, je třeba zeminu řádně připravit. Vrchní vrstvu zeminy je třeba řádně nakypřit a promíchat s rašelinou a kompostem. Poté nechejte kompost působit pár týdnů a teprve po uplynutí této doby lze vysazovat stromky. Pro úspěšné pěstování je dobré si před vysazováním stromku zjistit pH půdy. Pokud budete pěstovat třešně, višně, meruňky, broskvoně, švestky, ořešák nebo vinnou révu, pak je dobré mít neutrální pH půdy. Rybíz, jabloně a hrušně vyžadují mírně kyselou půdu. Pro keříky malin, jahod a angreštů zvolte středně kyselou půdu.

jablka

Nejvíce kyselou půdu s pH pohybující se pod hodnotou pH 5 vyžadují lesní jahody, brusinky a borůvky. Péče o sad je nutná v každém počasí. V létě myslete na zálivku v parných dnech a dnech přílišného sucha. Mladé stromky a keře podepřete opěrnými kůly, aby se při náporu větru nezlomily. Na jaře je dobré stromky přihnojovat, aby získaly dostatek živin pro nadcházející sezónu. V neposlední řadě myslete na skladování úrody. Nejideálnější variantou je mít chladný kamenný nebo zděný sklep, kam ovoce v plastových bednách na ovoce uklidíte. Skladovací bedny nakupujte ideálně stohovatelné, abyste ušetřili místo. Skladované ovoce je třeba pravidelně kontrolovat a shnilé kusy odebírat.

Mohlo by se vám také líbit...