Výrobky

Upravené zahrady kolem nás

Když projíždíte vesnicemi, jistě si všímáte upravených zahrad, zahrádek a skalek. Některé mohou být zanedbané, ale většina jich bude upravených. Některé budou mít jen zastřižený trávník, ale některé budou vkusně upravené a najdete na nich nejen záhonky s kytičkami, ale i jezírka nebo různé skulptury. Některé zahrady jsou doslova vymazlené.

Sekat trávu, to je běžná činnost, ale jste kreativní? Můžete si pořídit okrasné stromy, jako různé druhy tújí, a z nich tvarovat tvary, např. koule, nebo ti šikovní i postavy či zvířata. Není to tak složité a rozhodně nemusíte být Střihoruký Edvard. Na zahradách najdeme také spoustu dekorací z keramiky a rozhodně to nejsou trpaslíci, ale často výrobky, které si paní zahrady vyrobila sama třeba v keramickém kroužku.

dekorace

Dekorace z přírodních materiálů jsou také ozdobou mnoha zahrad. Vhodného materiálu je všude dost a tak je často výzdoba obměňovaná podle ročního období. Větve, sušené květiny, listí, ale i plody, jako šišky, kaštany, žaludy, to vše je přírodním materiál, ze kterého lidé tvoří zahradní dekorace.

Pak je tu ale výzdoba, kterou si jednou na zahradu dáte a jen málo pravděpodobné, že dekoraci budete přesunovat. Co to je? Okrasné kameny. Skvostem upravené zahrady bývá skalka. Poskládané okrasné kameny, které si můžeme koupit, ale často si je nosíme z přírody nebo jako suvenýr z dovolené.

kameny

Na skalku patří i speciální rostlinky, skalničky, které nejsou náročné na zalévání a často jim stačí jen přirozená zálivka při dešti. A bude-li si majitel zahrady se skalkou hrát, možná tam vytvoří i rybníček nebo jezírko a bude v něm mít i rybičky. Málokdo ví, že některé akvarijní rybičky mohou být v létě venku v rybníčku. Jen na zimu si je musíme vylovit a dát do akvária v domě.

A všimli jste si, že ty nejkrásnější zahrady jsou v chudších krajích naší republiky?

Mohlo by se vám také líbit...